Sigarayı bırakmak açısından hususi olarak geliştirilen pod modlar bu doğrultuda birçok özellikleriyle sigaradan farklıdır. Ülkemizde de bilhassa 25 yaş ve üstü kullanıcılar tarafınca tercih edilen pod modlar ilk önce sigarada yer edinen yüksek düzeydeki nikotin maddesine daha düşük ölçüde sahiptir. Ancak buna karşın meydana getirilen araştırmalar cevabında pod modların da bir vakit ondan sonra sigaraya niçin bağımlı hale gelmesine niçin olduğu gözlemlenmiştir. Pratik bir kullanıma haiz olan bu aygıt nikotin barındırması nedeniyle uzun soluklu ve yoğun kullanıma bağlı olarak sıhhat problemlerine niçin olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar pod mod e sigaranın düşük düzeyde kullanılmasını öneri ediyor.


Pod Mod İle Normal Sigara Arasındaki Başlıca Farklılıklar


Normal sigarayla kapalı alanlarda yer katılımı yasal kapsamda yasaktır. Ancak bu konum pod mod açısından geçerli değildir. Pod mod ile aleni ve kapalı olan bütün ortamlarda yer alınmasında yasal kapsamda da mahzur bulunmuyor. Normal sigara muhteviyatında toplamda 4000’den fazla zararı dokunan maddeler yer alıyor. Pod modların muhteviyatında ise organik tatlandırıcılar ve düşük düzeyde nikotin yer alıyor. Sigarada yer edinen zift, katran ve karbon monoksit benzer biçimde ölümcül maddeler e-sigara içinde bulunmuyor. Sigaranın rahat bir halde bırakılmamasının en mühim sebeplerinden biri nikotin ihtiyacıdır. Pod modlar tam da bu aşamada mühim bir vazife üstleniyor. Kullanıcılara düşük düzeyde nikotin sunarak bu kapsamda vakit içinde sigaradan uzaklaşmasına yardımcı oluyor.


Duman Ve Buhar Yönünden Farklılıklar


Tercihiniz doğrultusunda elektronik sigara kapıda ödeme yöntemi üstünden de satın alabileceğiniz bu cihazla sigara içinde duman ve buğu yönünden de mühim farklılıklar laf konusudur. Pod modlar direkt likit sistem üstünden çalıştığından ve daha düşük düzeyde nikotin barındırdığından düzgüsel sigaraya oranla daha düşük düzeyde duman çıkarır. Bununla beraber pod modların dumanı düzgüsel sigara dumanına oranla daha düşük düzeyde hastalık veriyor. Normal sigarada binlerce ölümcül öğeler laf mevzusu olduğu için yoğun dumana bağlı olarak öksürük, boğazda ağrı, baş dönmesi ve baş ağrısı benzer biçimde problemler meydana geliyor. Ancak bu benzer biçimde olumsuzluklar e-sigaralarda laf mevzusu değildir. Dolaysıyla e-sigaralar düzgüsel sigaraya oranla yaklaşık olarak �’ye kadar daha düşük düzeyde zarar veriyor.


Pod mod Normal Sigaradan Neden Farklıdır?


Normal sigara içinde ne olduğu bakımından fazlaca zararlıdır. Her sene Dünya Sağlık Örgütü tarafınca meydana getirilen araştırmalar cevabında dünya genelinden günlük olarak yüz binlerce fert sigara kullanımına bağlı olarak yaşamlarını kaybediyor. Bu nedenle sigaranın etkilerinin en aza indirilmesi için pod mod e-sigara modelleri Çin merkezli üretilmeye başlandı. Buradan dünya geneline yoğun olarak satışı gerçekleştiriliyor. Beklentiler doğrultusunda yapım edilen pod mod likit gerek dizaynı ve gerekse de işlevi bakımından düzgüsel sigaradan farklıdır. Cihazın düzgüsel sigaradan değişik olması hem sigara kullanıcıları açısından avantaj sağlıyor ve aynı zamanda sigaranın dış görüntüsüne bağlı olarak ruhsal yönden de bağımlı olunmasını en aza düşürüyor.


Pod modlarda Ölümcül Mü?


Bu mevzu hakkındaki meydana getirilen birçok ilmi araştırmalar laf konusudur. Yapılan araştırmalar cevabında pod modların düzgüsel sigarada olduğu benzer biçimde ölümcül risklerinin yer almadığı gözlemlenmiştir. Ancak buna karşın cihazın devamlı ve uzun soluklu olarak kullanımına bağlı olarak cihazda aşırı ısınma, boğaz kısmında yanma benzer biçimde durumlar meydana gelebiliyor. Bu nedenle uzmanlar tarafınca da vurgulandığı suretiyle pod modların günlük olarak en az süreler süresince kullanılması öneri edilir. Farklı renklerden tasarlanan e-sigaralar her yaştan kullanıcılara hitap etmiyor. Cihazın ancak 25 ve üstü yaştakilere hitap etmiş olduğu müstahsil şirket tarafınca belirlenmiştir.


Sigara Yerine Pod mod Güvenle Kullanılabilir mi?


Sigara yerine pod mod güvenle kullanılmasından ziyade cihazın kullanılmadan ilkin sıhhat merkezince tasdiklama alınmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında pod mod yedek parça mevzusunda da mamüllerin özgün bulunmasına dikkat edilmelidir. Orijinal olmayan pod modlardan verim katılımı, sıhhat açısından güvende hissedilmesi laf mevzusu değildir. Pod modlar sigara bırakmada ancak geçici bir çözüm olarak sunulmuştur. Dolaysıyla devamlı olarak kullanılması öneri edilmez.