Elektronik sigara sanayisine giren her ferdin merak ettikleri konulardan birisi “Elektronik Sigara Watt Ne İşe Yarar?” sorusudur. Kişiler cihazlarının watt oranlarının ehil olup olmadığını yada arttırıp/azaltma durumundaki neticelerini merak etmektedir. Watt mevzusundaki malumat yetersizliği sebebiyle de kimi vakit e sigara kullanıcıları cihazlarını yanlış kullanmakta yada düşük performansta kullanmaktadır. Özellikle internetteki malumat yetersizliği sebebiyle cihazlar kişiler tarafınca yanlış ve bilgisizce kullanılmaktadır. Elektronik sigara kullanım kılavuzları ise yabancı dilde olduğundan kişiler Watt ayarlarını iyi mi yapacağını bilememektedir. Bu yazımızda genel hatlarıyla Watt ayarlamaları hakkındaki ve hangi Watt kıymeti hangi içim modeli için müsait bulunduğunu anlayacağız.

Yabancı videolarda bazen elektronik sigara kullanması ve ayarlamaları, aygıt kurulumları hakkındaki bilgiler verilmektedir. Ancak İngilizce’ si ileri ölçüde olmayan birisi bu biçim videolardan tam öğrenmesi çok zordur. Kalem tip elektronik sigara modellerinde çoğu zaman durağan Watt çıkışı vardır. Ayrıca, Watt ayarını değiştireceğiniz bir monitör bulunmamaktadır. Bu nedenle, şayet kalem e sigara modeli almayı düşünüyorsanız; cihazınızın özelliklerinden Watt ayarını test ediniz ve şayet sizi doygunluk edecek seviyedeyse o vakit almanızda yarar olacaktır.


Gelişmiş elektronik sigara modellerinde ise bir çok vakit Watt ayarı yapma şansınız bulunmaktadır. Tank elektronik sigara çeşitlerinde çoğu zaman monitör da bulunmaktadır. Ekran üstünde Watt seviyeniz yazdığı şeklinde öteki birçok malumat de mevcuttur. Ayrıca, cihazınızın ayarlar bölümüne girerek mod seçeneğini değiştirebileceğiniz şeklinde Watt kıymetinizi de arttırıp azaltabilirsiniz.


Elektronik Sigarada Watt Değerinin Önemi


Cihazından yeteri kadar Watt alamadığı için yada doğru bir biçimde kullanamadığı için elektronik sigara kullanımını bırakıp sigaraya başlamış olan birçok kişi vardır. Ancak bilgili bir kullanım yardımıyla sigara bağımlılığından kurtulmayı başarmış milyonlarca kişi bulunmaktadır.

Genellikle Watt ile meydana getirilen hatalardan birisi, oldukca düşük yada devasa yükseklikte ölçüde kullanarak likitin aroma tadını alamayan birçok kullanıcı mevcuttur. Bir öteki hatalardan birisi ise devasa yükseklikte Watt ile kullanımlarda fazla ısıdan ötürü bir müddet sonra boğaz tahrişi yaşanır.

Eğer hazır coil kullanıyorsanız, Watt ayarı yapmanız çok kolaydır. Smok, Joyetech ve Vaporesso şeklinde dev dünya markaları hem de coil üretimi yapmaktadır. Hazır coil çeşitleri üstünde ise ohm kıymeti, genel watt kıymeti ve en iyi Watt aralığı şeklinde değerler yazmaktadır. Bu bilgiler doğru Watt ayarı için çok önemlidir. Mesela Vaporesso coil’iniz üstünde “best 50 – 70 W” yazıyorsa; coil bu aralıkta en iyi performansını göstermektedir. Eğer daha yüksek ölçüde kullanırsanız atomizeriniz süratle ısınacaktır ve bir müddet sonra boğaz tahrişi yaşama ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca, gereğinden fazla yüksek Watt ile çalışan elektronik sigaraların coil’i bir müddet sonra tesirini kaybedecektir ve performansı düşecektir. Hatta likitinizden yanık hazzı dahi alabilirsiniz.

Eğer sarım coil kullanıyorsanız, alacağınız telin kalınlığı ve direnme seviyesi çok önemlidir. Coil sarımı daha ileri düzen elektronik sigara kullanımıdır. Burada, telin cinsel ve direnme kıymeti önemlidir. Satın alacağınız elektronik sigara telinin ürün özelliklerine bakınız ve sonrasında cihazınızı bu miktarda ayarlayınız. Sarım coillerde doğru ayarlarda ve bilgili kullanımda hem aroma bununla beraber buğu performansı en iyi seviyeye çıkar. Ayrıca, hazır coil çeşitlerine nazaran dayanıklılığı daha uzun sürer.

Sonuç olarak, elektronik sigarada Watt kullanması çok önemlidir. Doğru Watt ayarı ile kaliteli boğaz vurum ve aroma performansı yakalarsanız. Ayrıca, coil’iniz kullanım ömrü uzayacağı için sizin açınızdan da daha ekonomik olur. Sitemizde Watt ayarını sizin yapabileceğiniz birçok gelişmiş elektronik sigara modeli bulunmaktadır; bağlantıya tıklayarak ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.