Elektronik sigara endüstrisinde ürün yelpazesinin geniş olması hepimiz için bir avantaj olsa da bireylerin aklında “Hangi Elektronik Sigarayı Almalıyım?” sorusu yer edinmektedir. Elektronik sigara hayatımızda yaklaşık 15 yıl kadar var bulunmasına karşın oldukca süratli gelişen bir sektördür. Birçok değişik marka birçok değişik modelini piyasaya sürmektedir. Bu yazımızda elektronik sigara seçerken nelere dikkat etmeliyiz ve seviyemize müsait modeli iyi mi seçeceğimizi anlatarak sizlere kılavuz oluşturmaktayız.


Hangi Elektronik Sigara Modeli Bana Hitap Etmektedir?

Sigarayı yeni bıraktıysanız yada bırakmayı hedefliyorsanız; doğru elektronik sigara tarzı size bu süreçte fazlaca destek olacaktır. Ancak altınız çizmekte yarar var: elektronik sigara kullanırken olabildiğince klasik sigaradan uzak durmaya çalışın. Bu süreç, ilk başlangıçta zor olsa da sonraki süreçlerde tamamen sigara bağımlılığınızdan kurtulmanıza destek olacaktır. 


Doğru ve size hitap eden elektronik sigara tarzı, sigarayı bırakma da büyük bir rol oynamaktadır. Başlangıç olarak günlük sigara tüketiminizi belirlemeniz yararlı olacaktır. 


Seviye 1: Eğer günlük sigara tüketiminiz 10’u geçmiyorsa ve sigarayı çoğu zaman içeceklerinizin yanında yada toplumsal ortamlarda tercih ediyorsanız bu gruptasınızdır.


Seviye 2: Eğer günde en çokca bir sigara paketi (yaklaşık 20 adet sigara) bitiriyorsanız ve muayyen saat aralıklarında mutlaka içme ihtiyacı hissediyorsanız bu gruptasınız.


Seviye 3: Eğer gün içinde bir paketten fazla sigara tüketiyorsanız ve uzun vakit sigara içmeyince eksikliğini net bir halde hissediyorsanız bu gruptasınızdır.


Seviyenizi belirledikten sonrasında elektronik sigara modeli ve e likit tarzı oldukca daha huzurlu olacaktır. Bir öteki mühim nokta, şayet günlük yaşantınızda sigara tüketiminiz asla yoksa elektronik sigaraya başlamanız öneri edilmemektedir. Ancak nargile içmeyi seviyorsanız ve elektronik nargile tarzında model arıyorsanız likitinizin “nikotinsiz likit” bulunmasına itina gösteriniz.


En Uygun Elektronik Sigara Modelini Seçerken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

ilk başlarda, hedefinize 0 başarı ile ulaşmak istiyorsanız, sigarayı tamamen bırakın. Vücudunuzun gereksinim duyduğu nikotini elektronik sigara vasıtasıyla aslına bakarsanız karşılıyor olacaksınız. 

Görünüm ve tasavvur olarak ne tür elektronik sigara markası ve modeli istediğinize karar verin. Örneğin kalem elektronik sigara mı yoksa daha büyük olan mod elektronik sigara mı sizlere hitap ediyor, ayrımını oluşturarak e sigara serüveninize başlayın.

Elektronik sigara kullanırken ayarlamalar yapmak sizi rahatsız ediyor mu yoksa ayarlarınızı kişiselleştirmek sizin için daha mı iyi sorusunu cevaplayın.

Bütçenizi belirleyin ve buna bakılırsa elektronik sigara modelinizi ve e likit seçimlerinizi yapın.

Unutmayın ki, elektronik sigara klasik sigaraya bakılırsa daha ekonomiktir. Hangi aleti alırsanız alın; ancak tek seferde aygıt için ödeme yapıyor olacaksınız. Daha sonraki likit siparişleriniz daha müsait fiyata gelecektir. 

İçim tarzınızı belirletin. Elektronik sigarada iki değişik içim seçimi vardır. Birisi ciğer çekim, öteki sigara çekimdir. Ciğer çekim kuvvetli buğu bulutları çıkarabileceğiniz içim şeklidir. Sigara içim ise sigarayı öykünmek eden içim modelidir. Her iki çekiminde ayrı ayrı avantajları olup daha ayrıntılı malumat için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Elektronik Sigarada Yeniyim, Hangi Elektronik Sigara Modeli Benim İçin daha Uygun Olacaktır?
Yeni süregelen bireyler için elektronik sigara ilk başta kafa karıştırıcı gelebilir. Piyasada birçok model var ve en uyun elektronik sigara modelini kura çekmek başlangıç için zor olabilir. Ancak bütün elektronik sigara çeşitlerinin mekanizması aslen ortaktır, ancak bazılarının performansı ve içim şekli farklıdır. 


Elektronik sigaranın amacı kullanmış olduğunuz likite sıcaklık vererek onu buharlaştırmaktadır. Sigara da ise bu konum daha farklıdır. Sigarayı yakmanız icap eder ve yanma vakası ise kimyasal bir olaydır. Ayrıca, sigara içinde birçok kanserojen ve ölümcül maddeyi de çekim esnasında solumaktasınız. Ancak elektronik sigara da nikotin ihtiyacınız giderilmektedir. Sigara içinde bulunan zifir katran benzer biçimde maddeler e sigarada bulunmaz.


Eğer elektronik sigara ve parçaları hakkındaki bilginiz yoksa ve daha ilkin asla kullanmadıysanız önerimiz starter kit (başlangıç setleri) ile başlamanızdır. Bu setler kullanım ve mekanizma açısından fazlaca ergonomik ve kolaydır. Herhangi bir ekrana haiz olmayıp tek tuş ile çalışan modellerdir.


Örneğin, Joyetech Ego AIO ECO yada JustFog Q16 başlangıç setleridir. Herhangi bir teknik malumat gerektirmeden likitinizi doldurup çekim yapabileceğiniz e sigara modelleridir. Bu setler AIO, şu demek oluyor ki tamamı bir arada setleri olarak geçmektedir. Tüm ayarlamak aygıt içinde çiplere kaydedilmiş olup durağan Watt ve voltaj çıkışlıdır. Çekim olarak ise ciğer çekim performansına sahiptir. Kaliteli buğu ve aroma performansına sahiptir. 


Eğer ben daha kuvvetli bataryaya haiz ve ayarlama yapmadan kullanabileceğimi elektronik sigara isterim derseniz Smok Stick V9 Max kit ihtiyacınız olan şeyi net halde karşılayacaktır. Oldukça kuvvetli bataryaya haiz smok elektronik sigara, sizlere ultra kalitede çekim performansı yaşatacaktır.


Yukarıda bahsedilen elektronik sigara markaları ve modelleri ciğer çekim özelliğine sahiptir. Bir başka söylemle, buğu performansı yüksek cihazlardır. Bir başka elektronik sigara modeli ise pod mod modellerdir. Pod Mod cihazlar ise sigara içim özelliğine sahiptir. Buhar performansı sigaradaki duman performansına yakındır. Çekim olarak da sigaraya en yakın hissiyatı veren sigarayı öykünmek eden cihazlardır.


Sigarayı yeni bırakan bireyler, pod mod modelleri çoğunlukla tercih etmektedir. İçim ve boğaz vurum performansı olarak sigaradan aldıkları hazza yakın bir tat almaktadırlar. Eğer pod mod e sigara modelleri bana daha oldukca hitap ediyor diyorsanız başlangıç için önerilerimiz şunlar olacaktır: Smok Nord Pod, JustFog C601 Pod ve Smok SLM Stick Pod.


Yukarıda misal verdiğimiz pod mod e sigara modelleri, herhangi bir ayar yapmadan likitinizi doldurup kullanabileceğiniz ultra ergonomik modellerdir. İçim olarak ise MTL/Sigara içim performansına sahiptir. Hem mekanizma olarak bununla beraber içim şekli olarak sigaraya en yakın hissiyatı veren modellerdir. Ayrıca, dip not olarak düşmekte yarar var: pod mod elektronik sigara modelleri “Salt Likit” çeşitleri ile yüksek performansta çalışır ve etken içim sunar.


Daha İleri Seviye Elektronik Sigara Kullanımı İstiyorum, Hangi Elektronik Sigara Modeli Bana Daha Uygun?

Eğer birkaç teknik ayarlamalar beni rahatsız etmez ve daha kuvvetli çekim istiyorsanız; mod elektronik sigara modelleri sizin isteklerinizi kolaylıkla karşılayacaktır. Bu modeller daha kuvvetli bataryaya haiz olup daha smooth içim sunmaktadır. Ayrıca, buğu performansı ultra güçlüdür.


Örneğin Vaporesso Revenger X, Smok G Priv 2 yahut Eleaf Pico Dual elektronik sigara setleri son aşama kuvvetli bataryalara haiz olup ultra içim performansı sergilemektedir. Bu cihazlar ekrana haiz olup +/- tuşları ile Watt ayarlamalarınızı yapabileceğiniz modellerdir. Buhar performansı ve aroma iletimi fazlaca başarılıdır.


Eğer ben yüksek performansta sigara içim özelliği olan pod mod modeli isterim derseniz: Smok RPM80 Pro Mod ve GeekVape Aegis Boost Pod Mod modelleri size hitap etmektedir. OLED monitörü bulunan bu modellerin bununla birlikte yüksek batarya gücüne sahiptir. Ekran üzerindeki +/- tuşlarını kullanarak Watt ayarlamalarınızı yapabilir ve şarj durumunuzu takip edebilirsiniz. Cihazların çekim performansı ise fazlaca başarılıdır, bireylerin nikotin ihtiyacını birkaç çekimde gidermektedir.


Elektronik Sigara Kullanımına Yeni Başlayan Bireyler İçin Tavsiyeler
ilk başlarda ciğer çekim (kuvvetli buğu performansı) yoksa sigara çekim mi istediğinize karar vermelisiniz. 

Bütçenizi ayarlayıp ve size hitap modeli yukarıdaki rehberimize bakılırsa seçebilirsiniz.

Eğer elektronik sigara mekanizması hakkındaki pek bilginiz yoksa başlangıç setleri ile başlamanızı öneririz. Bu setler ile elektronik sigara kullanması ve parçaları hakkındaki tecrübe sağlamış olursunuz.

Doğru likit tarzı yapın. ilk başlarda sevdiğiniz aromaları ve likitleri deneyimleyin. Böylece, elektronik sigara deneyimi sizin için oldukca daha eğlenceli hale gelecektir.

Likitiniz için doğru nikotin tercihinde bulunun. Eğer günlük hayatınızda da nikotin seviyesi düşük sigara kullanıyorsanız e likitinizin de nikotin oranını düşük seçiniz.

Yedek coili her vakit bulundurun. Pod mod kullanıyorsanız, yedek kartuşunuzun bulunmasına dikkat edin. Eğer coiliniz eskidiyse ve aynı performansı vermiyorsa, yeni bir coil ile yeniden içim performansını yükseltebilirsiniz.

Likit dolum esnasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç nokta coil kullanım ömrünü uzatacaktır. Likitinizi hazneye doldurduktan sonrasında mutlaka minimum 5 dakika bekleyin. Bu süreçte coil içindeki pamuk likit emilimini gerçekleştirir ve pamuk yeterince ıslanır. Aksi taktirde, pamuk ve coil kullanım ömrü kısalır. 

Likit dolum ve kullanım hakkında bir öteki mühim nokta ise: likit hazneniz yarı seviyeye indiğinde likitinizi yeniden yenileyin. Bu, coilinizin kullanım ömrünü fazlaca uzatacaktır. 

Nikotin seviyesini zaman içinde düşürmeye çalışın. Böylece, hedeflediğiniz halde nikotin bağımlılığınızdan etken bir halde kurtulmuş olursunuz.

Farklı elektronik sigara aromaları deneyin. Tütün, mentol, tatlı ve meyveli aroma ve likit seçeneklerine talih verin. Böylece, damak tadınıza uyan Premium likit markasını ve e likit çeşidini daha huzurlu bir halde seçebilirsiniz.