Elektronik sigaralar, hayatımızda giderek daha büyük bir yere haiz oluyor. Nereden mi anlıyoruz? Elektronik sigara kullanıcıların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Doğal olarak kimi vakit daha iyi bir elektronik sigara deneyimi yaşamak için, kimi vakit da yeni bir seyahat olarak gördüğümüz e-sigara deneyimini öğrenebilmek için e-sigaralar hakkındaki her detayı öğrenmek istiyoruz. Bu doğrultuda, elektronik sigara kullanımında eleştiri bir öneme haiz olan likiti de pas geçmemek ve likit nelerdir, niçin önemlidir sorularına da cevap bulabilmek gerekiyor. 

 

Elektronik sigaralar hakkındaki zihinleri kurcalayan pek fazlaca mevzudan laf etmek olası. Türkiye’de elektronik sigaraya dair her şeyi bulabileceğiniz elbet merak ettiğiniz her probleminin cevabını bulabilirsiniz. Dolayısıyla likit hakkında mühim ayrıntıları da tekrar en emin kaynaklardan önde gelen vesilesiyle öğrenebilir ve tercih ettiğiniz likit çeşitlerini de internet internet sitemizden satın alabilirsiniz. O şekilde gelin, siz alışverişe başlamadan ilkin likit nelerdir, muhteviyatında neler bulunur, likit alırken nelere ehemmiyet verilir sorularını beraber irdeleyelim.


Elektronik Sigara 101: Likit Nedir?


Likit, en başta elektronik sigara deneyimini yaşayabilmenize imkan elde eden temel sıvıdır diyebiliriz. Satın aldığınız elektronik sigaranızın likit haznesi içerisine dolduracağınız likit yardımıyla buğu hazzı yaşayabilir ve likitinizin tadını çıkarabilirsiniz. “Peki e-sigaralar likitle iyi mi çalışıyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. 

 

Elektronik sigaranızı çalıştırıp ağızlık (drip tip) yöntemiyle bir soluk aldığınızda cihazınız likiti ısıtır ve içinize buharını çekmenizi sağlar. Bu anlamda geleneksel sigaralardan farklılaşan e-sigaralar, temel olarak likitin ısıtılması ile ortaya çıkan buharı solumanıza önayak olur. 


Bir öteki deyişle, standart sigaralarda olduğu şeklinde dışarıya duman değil, buğu verirsiniz. Öte taraftan standart sigara kullanması hissiyatı veren bu tatbik ile bilhassa sigara bağımlılığını azaltmak yada tamamen kurtulmak isteyenler için e-sigara kullanmak, müessir bir metot olarak değerlendirilebilir. 

 

Bu halde likit nelerdir sorusuna cevap bulduğumuzu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat likit konusunu tam olarak kavrayabilmek için likit içeriğini de öğrenmekte büyük yarar bulunduğunu söyleyebiliriz. Peki elektronik sigaranızdan keyif almanızı elde eden likitlerin arasında neler var?

Likit Bileşenleri Nelerdir?

Likitleri kimyasal birer karışım olarak tanımlayabilmek olası. İçerisindeki bileşenler yardımıyla değişik deneyimler yaşamanıza olanak tanıdıkları olan e-likitler, zevklere ve tercihlere nazaran değişik çeşitlerde olabilmektedir. Üstelik aradığınız tadı bulabilmeniz için içeriğindeki bileşenlerin değişik miktarda kullanılabilmesi de laf mevzusu olabiliyor. Bu sayede değişik oranlara haiz likitleri deneyerek beğeninize en müsait likit çeşitlerini tespit edebilir ve kesintisiz bir elektronik sigara hazzı yaşayabilirsiniz.

 

VG (Bitkisel Gliserin)


Elektronik sigara arasında bulunan bileşenlerden VG (Vegetable Glycerin), bitkisel bir gliseroldür. Organik bir madde olan VG, elektronik sigara içimlerinde fazlaca kuvvetli bir buğu elde etmenize imkan sağlar. Ayrıca içimi rahat ve yumuşak bir likit elde etmeyi elde eden VG, premium likitlerin yapı taşını oluşturur. 

 

İnsan sağlığına ziyanı bulunmadığı Amerikan FDA kuruluşu tarafınca onaylanan bu gliserolün besin ürünlerinde ve kozmetik malzemelerinde de kullanıldığını belirtmeden geçmeyelim. Dolayısıyla elektronik sigara kullanması esnasında bitkisel gliserinin negatif herhangi bir tesirinin olmayacağı kararına da varabiliriz.

PG (Propilen Glikol)

Propilen glikol, tıpkı bitkisel gliserinde olduğu şeklinde birçok kozmetik üründe ve besinlerde kullanılmaktadır. Diş macunlarından unlu mamullere kadar fazlaca sayıda üründe rastlayabileceğiniz propilen glikol, ek kimyasal maddeler de içermektedir. Ayrıca bitkisel gliserin ile beraber premium likit içeriğini gerçekleştiren bir öteki bileşendir. 

 

Propilen glikolü bitkisel gliserinden ayıran en büyük özelliklerinden biri de aroma nakliyat özelliğidir. E-sigara deneyiminde aromaya ehemmiyet verenler için propilen glikolün eğer olmazsa olmaz bir madde bulunduğunu da böylece belirtmiş olalım. E-likit çeşitlerinde VG ve PG oranları değişik olabilir. Bu farklılık, e-sigara kullanımında değişik tatlar almanıza ve değişik deneyimler yaşamanıza niçin olacaktır. 

Nikotin

Daha ilkin sigara kullanıcıların aşina olduğu bir madde olan nikotin, tütün bitkisinden elde edimektedir. Yandığı vakit rengi kahverengiye dönen nikotin, standart sigara deneyimine alışmış olanların likit tercihlerinde çoğunlukla kullandığı bir bileşen olarak karşımıza çıkıyor. Buradan da anlaşılabileceği şeklinde likitler için eğer olmazsa olmaz bir madde olmayan nikotin, tercihe nazaran likit muhteviyatında yer alabiliyor. 

 

Özellikle sigara bağımlılığından elektronik sigara yöntemiyle kurtulmak isteyenler, nikotin içinde ne olduğu bulunan likitleri kullanıyorlar. Çünkü zaman içinde likit tercihlerinde nikotin oranını düşürerek sigara tiryakiliğinden tamamen kurtulmaları olası olabiliyor. Diğer taraftan yüksek nikotinli likitler tercih edenler için üretilen ve yalnızca pod mod cihazlarda kullanılabilen salt likit yada nikotin tuzu ürünleri, elektronik sigaralarda geleneksel sigara tadını arayanlar için bir alternatif olabiliyor.

 

Aroma


Nargiledekine benzer halde değişik aromalarla tatlandırılan buğu hazzı yaşamak için piyasada aromalı likitler bulabilirsiniz. Yapay, naturel ve doğala özdeş olmak suretiyle 3 değişik türde olabilen aromalar, elektronik sigara likitlerine terih ettiğiniz tat ve kokuyu vermekle yükümlüdürler. Likit muhteviyatında %1 ila  aralığında değişik oranlarda kullanılabilen aromalar, elektronik sigara deneyimini standart sigaradan değişik kılan bir öteki mühim faktördür. 

Elektronik Sigara Likiti Nasıl Seçilir?

Likit nelerdir, artık biliyoruz. Şimdi sıra binlerce likit arasından sizin için en ülkü olanı seçmeye geldi. Bu, elbet fazlaca zor bir karar. Fakat ne istediğinizi anladıktan sonrasında beğeninize müsait likitler kura çekmek giderek daha rahat bir hale gelecek. Bu anlamda ilk önce elektronik sigaradan beklentilerinize odaklanmakta büyük fayda var. 

 

Beklentileriniz geleneksel sigaraya bir alternatif bulmak, sigara bağımlılığı ile savaşmak veya değişik bir edinim yaşamak olabilir. Söz mevzusu beklentiye nazaran likit tercih etmeniz, beklentilerinizin tamamen karşılanması ile sonuçlanacaktır. Bu da naturel olarak hem aldığınız ürünlerden memnun kalmanızı aynı zamanda mutluluğunuzu artırmanızı sağlayacaktır. 

 

Örneğin, elektronik sigara deneyiminizi geliştirmek için değişik aromalarda likitler tercih edebilirsiniz. Buna benzer halde standart sigara tadını yakalamak için nikotin payı daha yüksek olan likitleri satın alabilirsiniz. Ancak alacağınız likitin özgün bir ürün olmasının sağlığınızla direkt ilişkili bulunduğunu kesinlikle belirtmiş olalım. Bunun için de bilindik markaların ürünlerini tercih etmeye itina gösterebilir, gerekirse müstahsil firmaları araştırarak özgün likitler kullandığınızdan güvenilir olabilirsiniz.